Muurin tällä puolen

su 15.8.2021 - to 19.8.2021 0:00
Sarkia-näyttämö Kiikkapääntie 4 Sastamala


Muurin tällä puolen kertoo kyläläisten tarinoita tulevaisuuden Suomessa, jossa maa on jaettu muurilla kahtia. Yhteiskunnalliseen järjestelyyn ollaan tyytyväisiä, kunnes ymmärretään, että toisilla on jotain enemmän – valtaa, vapautta, sivistystä. Pieni osa maalaiskyläläisistä radikalisoituu ja lietsoo joukot nousemaan valtaapitäviä vastaan.

Ovatko muurit tarpeeksi vahvoja pitääkseen elämän vakaan muuttumattomana? Olisiko muutos kaiken hyvän ja turvallisen loppu vai kaikuuko siinä lupaus paremmasta?

”Jos saisin valita, olisin ehkä lammas, tyhmä ja unohtavainen. Ei, olisin susi. Menisin talon alle ja pysyisin siellä kauan. Kun tulisin taas näkyviin, en olisi menettänyt luottamustani ihmiseen, koska sitä ei olisi koskaan ollutkaan.”

Esitykset (Esityksessä ei ole väliaikaa ja esityksen kesto n. 45 min. Ennen ja jälkeen esitystä mahdollisuus ostaa kahvia & pullaa Kiikan Lions Clubin puffetista)

  • su 15.8. klo 17
  • ke 18.8. klo 19
  • to 19.8. klo 19

Sarkia-näyttämö, Kiikkapääntie 44, Sastamalan Kiikka

Liput 10 €, VAIN KÄTEINEN

Sisältövaroitukset, lisätiedot ja lippuvaraukset

ida.teeri@gmail.com / 044 0601903

Pysäköinti

Kiikan Kannarin takana olevalle pysäköintialueelle, osoite Meijerinahde 1, Sastamala. Matkaa pysäköinnistä näyttämölle noin 550 metriä, varaathan tarpeeksi aikaa esityspaikalle siirtymiseen!

Esitys perustuu Ilona Tomin romaaniin Muuria ei ole

  • Ohjaus: Ida Teeri
  • Tuotanto: Laura Niemelä ja Ida Teeri
  • Esiintyjät: Katariina Laaksonen, Saija Nygård, Virpi Teeri, Iida Virta, Jasmin Virtanen
  • Puvustus: Tinka Kankkonen
  • Kuva: Laura Niemelä

Esitystä ovat tukeneet Taiteen edistämiskeskus ja Sastamalan kaupunki


su 15.8.2021 - to 19.8.2021 0:00
Sarkia-näyttämö Kiikkapääntie 4 Sastamala

KAIKKI TAPAHTUMAT